Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki 

Timer 555 układ zał/wył

UWAGA HIT!

 

"Timer NE555 w przykładach"

 

Już w grudniu nakładem wydawnictwa BTC ukaże się książka o najbardziej popularnym układzie scalonym produkowanym od ponad trzydziestu lat. Książka zawiera  ponad sto przykładów zastosowań timera 555.

 

 

 

W tej aplikacji  timer 555 pracuje jako przerzutnik wyzwalany przyciskami S1 i S2 dołączonymi do połączonych razem wejść TR(pin2) i THR(pin6). Przycisk S1 jest "normalnie zwarty"  a S2 "normalnie rozwarty". Do wyjścia OUT(pin3) timera 555  bezpośrednio dołączona została cewka przekaźnika RE1. Między wyjście a masę oraz między wyjście a biegun dodatni zasilania wlączone zostały diody sygnalizacyjne D1 i D2.

Działanie naciskając S2 powodujemy wymuszenie na wejściu napięcia niższego niz 1/3Uz w wyniku czego  na wyjściu OUT (pin3) timera zostaje ustawiony stan wysoki powodując jego zadziałanie i włączenie diody led D2.  Naciskając przycisk S2 powodujemy rozwarcie jego styków co powoduje że  na wejściach wyzwalających  TR(pin2) i THR(pin6) zostaje zwiększone napięcie do wartości 2/3Uz. Na wyjściu OUT(pin3) zostaje ustawiony stan niski (przekaźnik RE1 oraz  dioda led D2 przestaje działać). Niski stan na wyjściu powoduje zadzialanie diody led D1sygnalizującej stan wyłączenia.

 

 

opracowano na podstawie ELEKTOR 7-8/1998