Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki 

SZUKACZ MONTERA

Krzysztof Górski

Prezentowany układ szukacza powstał z potrzeby ułatwienia pracy przy częstym wybieraniu przewodów z wielkiej ich ilości. Układ może znaleźć zastosowanie przy naprawie i montażu instalacji domofonowych lub też telefonicznych. W prezentowanej konstrukcji został wykorzystany mikrokontroler typu ST62T20C. Dokładny opis mikrokontrolera został zamieszczony w artykule o urządzeniu do ładowania w bieżącym numerze. Program zwyczajowo przy wykorzystaniu mikrokontrolerów rodziny ST62 został wykonany przy użyciu ST6-Realizera.

Zadaniem szukacza jest generowanie sygnałów małej częstotliwości wykorzystywanych do lokalizacji poszczególnych żył przewodu. Szukacz umożliwia jednoczesne generowanie trzech sygnałów lokalizacyjnych.

Częstotliwość sygnałów jest jednakowa i wynosi 800Hz różnią się one czasem trwania. Pierwszy sygnał kluczowany jest co 0.2sekundy, drugi co 0.6 sekundy a trzeci co 0.9 sekundy. Jak widać różnice w czasie są niewielkie jednak umożliwiają one skuteczną identyfikację wykonywaną przez montera.

Pobierz plik pdf

Pobierz plik pcb i sch

Pobierz źródło programu dla mikrokontrolera (ST6-Realizer)