Główna O nas Kontakt Projekty Projekty zagraniczne Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki 

Regulator wentylatora

Książka jest poświęcona jednemu z najdoskonalszych układów scalonych, jaki pojawił się w historii elektroniki timerowi 555. Jest on produkowany od ponad 30 lat, jest lub był w ofercie produkcyjnej blisko 40 firm i nadal nic nie zapowiada końca jego kariery. W książce przedstawiono charakterystyki i dane katalogowe timerów 555 dostępnych na rynku, omówiono typowe i nietypowe układy ich pracy, zawarto w niej także informacje o nietypowych i mało znanych w naszym kraju wersjach tego układu.

The book is dedicated to one of the best integrated circuits, which appeared in the history of electronic engineering, -  timer 555. It has been produced for over 30 years, is or has been in production offer of nearly 40 companies and it appears to be not the end of its career. The book presents the characteristics and data sheets of 555 timers on the market, discusses typical and atypical arrangements of their work, it also contains information about unusual and less known in our country versions of this  circuit.

 WIĘCEJ >>> MORE>>>

W obecnej chwili w handlu jest dostępnych wiele miniaturowych wentylatorów używanych w sprzęcie elektronicznym. Większość tych wentylatorów przeznaczona jest do pracy przy napięciu roboczym 12V. Zadaniem ich jest wymuszanie przepływu powietrza w celu chłodzenia podzespołów elektronicznych. Sam wentylator nie posiada żadnych elementów regulacyjnych umożliwiających sterowanie ilością przepływu powietrza. Aby móc w sposób sprawny dokonywać regulacji należy zmieniać prędkość obrotową wirnika wentylatora. O skonstruowanie regulatora poproszony zostałem przez kolegów elektroników hobbystów. Poproszono mnie również o to aby układ był możliwe jak najprostszy i jak najtańszy bez zastosowania tak modnych w dzisiejszych czasach mikrokontrolerów.

Aby obniżyć koszty układu przy jednoczesnym zachowaniu w miarę nowoczesnego charakteru regulatora postanowiłem wykorzystać stary lecz niezawodny układ scalony typu NE555. Zastosowanie tej kostki uprościło konstrukcję do tego stopnia że każdy początkujący elektronik amator wykona ją bez problemu w kilka minut. Całą konstrukcje możemy podzielić na dwa bloczki Rys.1: sterowanie, układ wykonawczy.

Blok sterowania jest to generator impulsów o zmiennym współczynniku wypełnienia. Zakres regulacji od 1% do 99%. Częstotliwość generowanych impulsów jest stała i w urządzeniu modelowym wynosi 4kHz. Oczywiście wartość ta może być modyfikowana poprzez odpowiedni dobór wartości kondensatora C2 i potencjometru regulacyjnego POT1.

Układ wykonawczy to nic innego jak najzwyklejszy w świecie tranzystor NPN typu BD135 wraz z miniaturowym wentylatorem, sterowany z wyprowadzenia Q (pin3) NE555. Schemat całego urządzenia przedstawiony jest na Rys.2.

Montaż i uruchamianie: Z montażem i uruchomieniem układu nie powinnyśmy mieć żadnych problemów. Rys.3 przedstawia mozaikę ścieżek płytki drukowanej wykonanej na jednostronnym laminacie na którym umieszczono wszystkie elementy regulatora, kształt płytki również przewiduje zamocowanie wentylatora.

Układ zmontowany ze sprawnych elementów nie wymaga uruchomiania i od razu pracuje poprawnie. Z zastosowaniem regulatora nie powinniśmy mieć żadnych problemów, bajecznie prosta i tania konstrukcja są dodatkowymi zaletami układu przemawiającymi za stosowaniem.

Poprawki: W celu usprawnienia układu należy równolegle do silnika dołączyć diodę w kierunku zaporowym, oraz dołączyć kondensator elektrolityczny o wartości  100uF/25V lub większej między masę  a pin 8 US1.

Krzysztof Górski