Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

LAMPA SYGNALIZACYJNA

Tadeusz LECH   chelt@interia.pl

Lampa sygnalizacyjna może znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach tam, gdzie chcemy ostrzegać o niebezpieczeństwie oraz jako źródło światła błyskowego. Myślę, że każdy sam znajdzie jej zastosowanie. Układ elektryczny jest bardzo prosty i zmontowanie go nie zabierze wiele czasu.

Schemat ideowy:

 

Zasada działania:

W tym układzie jako generator pracuje tranzystor T1 BC 107 CEMI npn włączony inwersyjnie. Generowane impulsy sterują pracą tranzystora T2 przez opornik R1. Gdy włącznik Wł. jest rozwarty kondensator C1 jest naładowany do wartości napięcia zasilania.

W chwili włączenia włącznika Wł. kondensator C1 szybko rozładuje się przez tranzystor T1, opornik R1 i przewodzący tranzystor T2.Wysterowanie bazy tranzystora T2 spowoduje przepływ prądu w obwodzie plus zasilania, żarówka Ż, złącze kolektor – emiter do masy.

W efekcie czego żarówka rozbłyśnie. Kondensator C1 ponownie zacznie się ładować, aż do momentu przebicia złącza emiter – kolektor tranzystora T1 i cykl się powtórzy. Potencjometrem montażowym Pr. lub kondensatorem C1 możemy regulować częstotliwość z jaką żarówka będzie świecić.

Wykaz elementów:

T1 – np. BC 107, BC 527,

T2 – BD 135

C1 – 470/10V

Pr. – 4k7

R1 – 470/0,25W

Ż – 12V/do 5W

Tadeusz LECH

chelt@interia.pl