Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki 

CIEKAWOSTKI Z PRZESZLOsCI

Etykieta napoju MURZYNEK

Etykieta napoju MURZYNEK produkowanego na czystym cukrze z malborskiej cukrowni w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez P.S.S w Malborku na ulicy Kopernika 16, obecnie parking przed Kauflandem

 Woda MURZYNEK

.
 

GELD MALBORSKI - miejski pieniądz

Poniżej przedstawiam wystarczająco dobrej jakości skany StadtGeld-ów miasta Marienburg pochodzące o okresu plebiscytu o wartości 10pf oraz 25pf. Widnieje na nich napis 11.07.1920r. będący datą przeprowadzenia plebiscytu w w Prusach Wschodnich –  był to jeden z dwóch plebiscytów przeprowadzonych w Polsce które zostały  wyznaczone w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową. W plebiscycie ludność zamieszkująca Warmię, Mazury i Powiśle miała zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich. Nad przebiegiem głosowania czuwały komisje międzysojusznicze powołane przez Ligę Narodów.

Jeżeli przyjrzymy się dokładnie grafice zobaczymy jak  propaganda niemiecka zachęcała do udziału
i głosowania w plebiscycie. Skany w postaci free e-booka >>>


GŁOS ZIEMII MALBORSKIEJ -FREE EBOOK

głos ziemii malborskiej


Niezwykle ciekawy numer miesięcznika "GŁOS ZIEMII MALBORSKIEJ z miesiąca Grudnia 1955 roku, numer 9(12),  wydawanego przez Powiatowy Komitet Frontu Narodowego w Malborku . Gazeta i jej język są   typowym przykładem komunistycznej propagandy okresu lat pięćdziesiątych XX w. Miesięcznik wydawany był w cenie 30 gr. za egzemplarz oraz  nakładzie około 3000 egzemplarzy. Numer z grudnia zawiera m.in następujące artykuły:
"Po sesjach budżetowych GRN", "Przyjaźń która służy sprawie pokoju i socjalizmu", "Samowola nie popłaca"; Cukrownia Stare Pole w walce o wykonanie zadań"......

POBIERZ e-book>>>


Kilka ciekawych zdjęć z mojej kolekcji.

    

                       Aparat polowy MB-43                                       Łącznica telefoniczna z 1949 roku.

                  

              Odbiornik komunikacyjny USP6,3                                                Radiostacja A7B

      

                        Odbiornik R802

ŁĄCZNICA POLOWA ŁP-10 opis techniczny >>>>


 

Radiostacje z czasów I wojny światowej

   

Rys.1 Wagon mounted wireless 1500W rok 1914                                             Rys.2  Marconi wireless telegraf set

Zdjęcia udostępnił Richard SO5GB


Radiostacja 10RK z 1945 roku

Zdjęcie udostępnił Chris SQ4GCL                      Rys.4  Radiostacja 10RK z 1945 roku

 


Zdjęcia udostępnił Richard SO5GB                          Rys. 4 Marconi horse wireless


         

Zdjęcia udostępnił Richard SO5GB  


 

"Przegląd Teletechniczny" nr.10 z 1929r.

Komunikacja telefoniczna z samolotami i pociągami. W pierwszych dniach maja br. miały miejsce dwie rozmowy telefoniczne jedna między pociągiem pośpiesznym jednej z państwowych linii kanadyjskich i laboratorium Bella w Nowym Jorku. Drugą była rozmowa między wydawcą jednego z pism nowojorskich i samolotem krążącym nad Plainsfield ( stan New Jersey ). Tak więc zarówno krążąc w przestworzach jak i pędząc w pociągu pośpiesznym będziemy mogli w niedługim czasie rozmawiać z dowolnym abonentem telefonicznym. narazie były to tylko próby ale dały one niespodziewanie dobry wynik. Instalacja radiotelefoniczna pociągu pośpiesznego zajmuje na razie cały wagon, w przyszłości zajmować będzie zaledwie przestrzeń jednego przedziału. Anteną odbiorcza dla zmodulowanych fal radiotelefonicznych są linie telegraficzne biegnące wzdłuż torów kolejowych, które w punktach krańcowych przekazują ją zwykłym linjom telefonicznym. Dzięki temu komunikacja ulega przerwom tylko tam, gdzie przewody telegraficzne oddalają się ponad 60m od toru kolejowego, a więc przede wszystkim w tunelach i miastach, gdzie linie drutowe zmieniają się w kablowe, lecz wówczas wystarczy przeprowadzić wzdłuż toru jeden przewód jednodrutowy. W obecnym stanie rozwoju odległość na jaka można przeprowadzić tego rodzaju rozmowy telefoniczne nie może przekroczyć 240 km. Aparatura nadawcza pociągu czerpie swą moc z prądnic, pędzonych przez zwykłe baterie stacyjne. Połączenie otrzymuje sie zarówno w jednym jak i drugim kierunku, jak zwykłe połączenie międzymiastowe. Instalacja radiotelefoniczna na samolocie przypomina zwykłą instalacje radiotelefoniczna - jest to układ cztero lampowy, zasila go prądnica pędzona przez niewielki silnik powietrzny. Aparatura odbiorcza długo falowa zasilana jest z prądnicy o napięciu 110V , sprzężonej z silnikiem samolotu. Fale odbierane są tak silne że słychać je pomimo hałasu motoru. Cały zestaw nadawczo odbiorczy zajmuje mniej miejsca niz jeden pasażer i mniej od niego waży.

Pierwsza linia telegraficzna w Europie. Konstruktorem pierwszej linii telegrafu elektromagnetycznego na kontynencie europejskim był Wiliam Fardely. 21-VI_1929 przypadła 60-letnia rocznica śmierci. Fardely zbudował linie od Frankfurtu n/Menem przez Castel do Weisbadenu, ogólnej długości 26km, zaczętą w r.1844 i wykończono w r.1845. Linia ta poierała sie właściwie nie na słupach, a na tyczkach drewnianych, długości zaledwie ok. 5 metrów, ustawionych w odległości 40m. jedna od drugiej. Jako przewód służył drut miedziany o 1,5mm. w średnicy. Powrotnym przewodem służyła ziemia. Drut liniowy nie był umocowany wtedy na izolatorach, lecz na wgłębieniach w wierzchołkach tyczek, zalanych smołą i zaciśniętych za pomocą gwoździ. Wgłębienia te były zasłonięte od deszczu przez małe daszki. Chociaż wtedy w Stanach Zjednoczonych i w Anglii już znany był alfabet Morse'a, to jednak Fardely zastosował na swej linii, obsługującej kolej żelazną Frankfurt - Wiesbaden, aparat telegraficzny własnej konstrukcji ze wskazówka zatrzymującą się na oddzielnych literach alfabetu w zależności od ilości przesyłek prądu ( od 1 - 25). Jednakże wielką wadą tego aparatu było, ze nie mógł zapisywać otrzymanych sygnałów.

 


Radioamator ... Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Planu Gospodarczego i Budżetowego, które odbyło sie w połowie marca omawiano projekt ustawy o Narodowym Planie Gospodarczym. Plan ten przewiduje, że w dziedzinie radiotechnicznej w bieżącym roku będą prowadzone prace nad przygotowaniem do produkcji prototypu polskiego odbiornika telewizyjnego.

... W Związku Radzieckim wprowadzono ostatnio sprzedaż odbiorników na raty. Cena aparatu równa się mniej więcej przeciętnej miesięcznej pensji robotnika.

...Czytelnicy nasi wiedza o istnieniu odbiorników radiowych, które wyposażone są w urządzenia samoczynne. Właczają i wyłaczają one radio wyznaczonej godzinie. Ostatnio firmy zachodnio europejskie wypuściły nowe typy aparatów radiowych, wyposażone w przybudówki, które oddzielają audycje słowne od od audycji muzycznych. Aparaty te cieszą sie wielkim powodzeniem wśród abonentów radiowych. Mają oni przeważnie dość propagandy wojennej i kłamstw. Nie potrzebują ciągle wyłączać odbiornika radiowego, aby uniknąć wysłuchiwania kłamliwych komunikatów i audycji politycznych, jak i również reklam, gdyż robi to za nich samoczynny aparat.

... Jak podaje statystyka na dzień 1 stycznia 1952 roku liczba abonentów radiowych w Czechosłowacji przekroczyła 2.544.000 a na Węgrzech 710.000 . Wzrost produkcji odbiorników radiowych w obu tych państwach przyczyniła sie do znacznego zwiększenia stopnia zradiofonizowania kraju.

...Radioamatorzy Związku Radzieckiego zajmują się nie tylko budową odbiorników telewizyjnych. Interesują się oni również konstrukcją stacji nadawczej. W Charkowie pracuje małe centrum telewizyjne wyposażone i eksplatowane przez radioamatorów przy czynnym współudziale miejscowego społeczeństwa. Organizacje społeczne wystarały sie o odpowiedni lokal w najwyższym budynku miasta, zaś robotnicy charkowskich fabryk przygotowali z własnej inicjatywy transformator i antenę, maszt , stojaki itp. Pierwsza amatorska telewizyjna stacja nadaje programy w wykonaniu amatorskich zespołów artystycznych.

... Ukazały się już samochody wyposażone w ciekawe urządzenia, które maja zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. W tylnej części wozu zainstalowano mikrofon, który odbiera sygnały klaksonów i syren, wysyłane przez samochody nadjeżdżające od tyłu i z boku. Sygnał syreny samochodowej jest wzmacniany i słyszy go kierowca przez mały głośnik, zainstalowany w kabinie. Konstrukcja tego rodzaju wyposażona jest w filtry, które przepuszczają tylko sygnały klaksonów i syren a nie przepuszczaja warkotu silnika. Ustalono,że syreny posiadają częstotliwość od 250 do 600 cykli na sekundę, a drgania akustyczne spowodowane przez silnik spalinowy poniżej 200 cykli na sekundę. Aparatura ta zdaje obecnie egzamin i w najbliższym czasie dowiemy się czy przeszła swoją próbę. Wówczas "Arlephone" - taka bowiem nazwe otrzymał nowy wynalazek, znajdzie się w każdym wozie. Bedzie mozna powiedzieć że każdy samochód jest zradiofonizowany.

 


Radio3 ...Tegoroczna produkcja odbiorników telewizyjnych w kraju ma wynieść 120 000 szt. W ramach importu przewidziana jest dostawa 30 000 do 40 000 telewizorów. Liczba abonentów telewizyjnych wzrośnie w r.1960 do 480 000, a w r.1965 wyniesie 1,5 - 2,3 mln.

... Amerykańskie stacje badawcze na Antarktydzie utrzymują ze sobą łączność radiową poprzez powłokę śnieżną, której grubość dochodzi tam do 10 m. Antenę nadawczą jednej stacji i antenę odbiorcza drugiej stacji umieszcza się w głębokich studzienkach wykopanych w śniegu. Przekonano się, że fale radiowe o długości kilkudziesięciu centymetrów rozchodzą się w śniegu dwa razy dalej niż w powietrzu, a ponadto są odporniejsze na szkodliwe wpływy jonosfery.

... Telewizyjny powielacz o zamkniętym obwodzie może reprodukować w ciągu jednej sekundy 17000 znaków pisma. Zajmuje tyle miejsca co zwykły powielacz biurowy i działa w sposób podany na rysunku.

Powielacz

 


Radio2...Dla osiągnięcia dużego zasięgu stacji telewizyjnej Oklahoma w Ameryce zbudowano maszt antenowy o wysokości 479m. Uzyskuje się przez to zasięg stacji telewizyjnej o przeszło 160km. Maszt ten waży 600ton i jest u podstawy izolowany. U szczytu znajduje się antena telewizyjna na dwa kanały telewizyjne. Antena zasilana jest kablem koaksjalnym. Maszt przytrzymują 24 odciągacze z lin stalowych.

... Charakterystyczna cechą oporników NTC (wykonanych z specjalnej masy ceramicznej zawierającej tlenki metaliczne) jest ich ujemny współczynnik temperatury. W zakresie od 50 stopni do 400 stopni oporność ich gwałtownie maleje wraz z temperaturą. Znajdują szerokie zastosowanie w technice pomiarowej i automatyzacji.

 


RADIOAMATOR    ... Instytut Łączności w Warszawie pracuje obecnie nad konstrukcją aparatury, która umożliwi nadawanie filmów drogą telewizyjną. Za pomocą aparatów telewizyjnych będzie można oglądać filmy w domu lub świetlicy. Nadawanie filmów wzbogaci niewątpliwie nasz program telewizyjny i pozwoli przedłużyć czas jego nadawania.

... Na terenie kraju mamy już zainstalowanych z górą milion głośników zasilanych przez urządzenia radiofonii przewodowej. Milion głośników to około 4 miliony słuchaczy. A jeśli uwzględni mniej więcej taką samą liczbę słuchaczy korzystających z radioodbiorników to można przyjąć, że z usług radiofonii korzysta dziś w Polsce trochę mniej niż 40% stanu zaludnienia. A jak było w dwudziestoleciu międzywojennym?

... Wibracje pracujących maszyn i mechanizmów, jak i również fundamentów, na których sa one osadzone, mostów skrzydeł samolotów itp. można śledzić za pomocą piezoelektrycznego wibrografu, czyli urządzenia ,którego twornik (płytka kwarcu służą jako czujnik do pomiaru ciśnienia) steruje poprzez wzmacniacz - oscyloskop katodowy. Obraz wibracji można dzięki temu obserwować bezpośrednio na ekranie oscylografu.

...Komórka fotoelektryczna - prócz wielu znanych zastosowań praktycznych znalazła jeszcze jedno, dość orginalne. Zainstalowana w pokoju gdzie sypia lunatyk, uruchamia głośny dzwonek alarmowy w chwili, gdy pozbawiony świadomości amator nocnej wędrówki usiłuje przekroczyć strefę promieni niewidzialnych " barykadujących" drzwi lub okna. Dzwonek budzi lunatyka, który po odzyskaniu świadomości - rezygnuje z dalszych przygód i ... kieruje się do łóżka.

...Dzięki doskonale rozwijającemu się przemysłowi radiotechnicznemu i prowadzonej radiofonizacji z roku na rok wzrasta ilość abonentów w Węgierskiej Republice Ludowej. Podczas gdy w 1944 r. liczba zarejestrowanych urządzeń odbiorczych wynosiła 380000, w 1953 r. przekroczyła milion.

...Rozmagnesowane słuchawki można w łatwy sposób doprowadzić do stanu użytkowego. Potrzebne pomoce: kilka metrów drutu (miedź) w bawełnie, o średnicy ok. 0,5mm; dobry kondensator elektrolityczny 16 - 32uF; źródło prądu stałego o napięciu ok.200V. Sposób namagnesowania : odkręcić muszle, wyjąć magnesy, zdjąć ostrożnie z ich biegunów ceweczki; na każdy biegun magnesu nawinąć 20-30 zwojów drutu. Ze źródła prądu stałego naładować kondensator elektrolityczny, po czym zewrzeć na moment jego bieguny końcami uzwojenia nawiniętego na magnes. Krótko trwały przepływ prądu przez uzwojenie na ogół wystarcza na do namagnesowania. Oczywiście zabieg ten można w miarę potrzeby powtórzyć. Pozostaje zdjąć uzwojenie, osadzić ceweczki i magnesy oraz zakręcić muszle.

 


ROZWÓJ ELEKTRONIKI

Rozwój elektroniki jest bardzo dynamiczny. W chwili obecnej elektronika jest bardzo wysoko rozwinięta. Oto opis rozwoju elektroniki z wyszczególnieniem konkretnych przykładów.
Ostatnie dekady XX wieku to początek i rozwój elektroniki. Przykładowo, dwadzieścia lat temu komputer był potężną maszyną, która zwykle zajmowała kilka pomieszczeń, a dysk twardy o pojemności 20 MB ważył tyle, że przewożono go wózkiem akumulatorowym. Ale już na początku lat dziewięćdziesiątych pięciocalowy dysk miał pojemność 40 MB. Zakupy tak „ogromnych” dysków często wymagały specjalnego uzasadnienia ponieważ przełożeni nie mogli zrozumieć w jaki sposób jeden człowiek (dysk przeznaczony był do komputera osobistego) zapełni w ciągu swojego krótkiego życia tak potężną przestrzeń dyskową. pierwszy procesor zbudowany w 1971 r. pracował z częstotliwością108 kHz., dzisiaj przekroczono barierę 1GHz, a więc prędkość zwiększyła się ponad10 000 razy. Pojemności dysków komputerowych rosną w zawrotnym tempie, a pamięć komputerów profesjonalnych prawdopodobnie zawróciłaby w głowie twórcom pierwszego komputera. Dziś domowe pecety dysponują możliwościami wczorajszych superkomputerów.
Obecnie znajdujemy się w sytuacji, gdy przeciętny użytkownik komputera ma na biurku maszynę, która jeszcze przed kilku laty uchodziłaby za superkomputer Postęp technologiczny jest tak szybki, ze trudno określić, która z kolei generacja komputerów będzie panować za następny rok. Dynamiczny rozwój informatyki i elektroniki powoduje szybkie starzenie się sprzętu, i oprogramowania, co wróży duże zapotrzebowanie na następne nowocześniejsze urządzenia i programy.
Innym dobrym przykładem ilustrującym rozwój elektroniki jest powstanie telefonu.
Zgodnie z zamysłem wynalazcy, telefon miał służyć do transmitowania na odległość muzyki; jego twórca o nazwisku Bell nie myślał o tym, by jego urządzenie mogło zrewolucjonizować bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Do tego przecież doskonale nadawał się telegraf. A jednak możliwość bezpośredniej rozmowy zdecydowała o sukcesie telefonii. Oto bowiem po raz pierwszy można było porozumieć się z odległym o wiele kilometrów człowiekiem bez konieczności szyfrowania przekazu znakami Morse'a czy stosowania innych form kodowania. Pierwsze połączenia telefoniczne dalekie jednak były od doskonałości. Wraz ze zwiększaniem się odległości sygnał "wzbogacał się" o liczne zakłócenia, które sprawiały, że rozmowa często bardziej przypominała dialog z duchem niż żywym człowiekiem. Dopiero rozwój teorii komunikacji dzięki pracom Claude'a Shannona, opisującym w sposób matematyczny zjawiska przekazu informacji, któremu towarzyszył rozwój elektroniki, umożliwił poprawę jakości rozmów. Niestety, tradycyjna telefonia miała naturalne bariery rozwoju: ograniczoną przepustowość magistrali opartych na kablu metalowym. Pierwszy podwodny transatlantycki kabel w 1956 roku umożliwiał jednoczesne prowadzenie zaledwie 89 rozmów. Sporą część aktywności banków prowadzących międzynarodowe operacje w tamtych czasach zajmowało zdobycie połączenia. Przełom nastąpił w latach osiemdziesiątych. Wynikał z kilku czynników. Po pierwsze, w końcu opracowano opłacalne technologie światłowodowej transmisji sygnału. Światłowodowe kable telefonicznie gwałtownie zwiększyły przepustowość głównych magistrali. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii informatycznych i wzrostem mocy obliczeniowej mikroprocesorów (a zarazem spadek ich ceny) możliwy stał się rozwój cyfrowych technologii telekomunikacyjnych.

Warto wyszczególnić również rozwój elektroniki używanej w kosmosie.
Rakiety i pomocny stosunek elektroniki w kosmosie - Pierwsze rakiety, przypominające fajerwerki, powstały około 1000 lat temu w Chinach. Ich konstrukcja nie uległa zmianie aż do XIX w., kiedy to zaprojektowane przez Williama Congreve'a rakiety zostały użyte na polu bitwy. W 1903 roku rosyjski uczony Konstantin Ciołkowski wysunął ideę lotów kosmicznych przy pomocy rakiet na paliwo płynne. W 1926 roku amerykański konstruktor Robert Goddard przeprowadził udany start takiej rakiety. W latach 30. w Niemczech prace nad techniką rakietową przejęło wojsko, co doprowadziło później do stworzenia rakiety V2. Oprócz rakiet i satelitów, astronomowie korzystają z balonów, aby wysyłać przyrządy pomiarowe na duże wysokości, gdzie możliwe jest badanie promieniowania niedostępnego dla teleskopów naziemnych, takiego jak promieniowanie rentgenowskie. Balony umożliwiają też badanie górnych warstw atmosfery i monitorowanie warstwy ozonowej, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym Słońca. W 1944 roku, pod koniec II wojny światowej, Niemcy przeprowadzili ataki na Paryż, Londyn i Antwerpię przy użyciu nowej broni – rakiety V2. Rakieta ta, zbudowana przez zespół Wernhera von Brauna, mogła przenieść głowicę bojową o masie 1000 kg na odległość 320 km, wznosząc się na wysokość nawet 160 km. V2 była zatem pierwszą rakietą, która osiągnęła przestrzeń kosmiczną. Po wojnie von Braun pomógł Amerykanom budować rakiety kosmiczne. Pierwsze rakiety amerykańskie osiągnęły wysokość 112 kilometrów. W roku 1957 Rosjanie wystrzelili pierwszego sztucznego satelitę. Satelita to obiekt, który orbituje (porusza się wokół planety). W tym samym roku wysłali drugiego satelitę z psem na pokładzie - Łajka była pierwszym żywym stworzeniem, które poleciało w kosmos. W 1961 roku Rosjanie wysłali w kosmos pierwszego człowieka. Nazywał się Jurij Gagarin. Okrążył raz Ziemię i wylądował bezpiecznie po 108 minutach. Od wczesnych lat sześćdziesiątych trwał wyścig między Rosjanami a Amerykanami o to, kto pierwszy stanie na Księżycu. Amerykanie byli pierwsi w 1969 roku. Na całym świcie miliony telewidzów oglądały, jak Neil Armstrong i Buzz Aldrin opuścili kapsułę Apollo 11 i zeszli na powierzchnię Księżyca. Neil Armstrong nazwał to "małym krokiem człowiekiem, a zarazem olbrzymim krokiem ludzkości". Od tego czasu odbyło się pięć podróży na Księżyc. Astronauci powracali z próbkami skał. Naukowcy badający je dowiedzieli się wiele o wieku i budowie Księżyca. W 1977 roku Amerykanie wysłali dwie sondy w celu zbadaniu Układu Słonecznego i dalszych obszarów - Voyager 1 i Voyager 2 poleciały w kierunku Jowisza. Voyager 1 opuścił już Układ Słoneczny i zmierza dalej. Voyager 2 miał przelecieć wokół Saturna, Urana i Neptuna, wykonując zdjęcia. Odległość między planetami jest ogromna - Voyager 2 podróżował z Saturna na Uran aż pięć lat i kolejne trzy lata na Neptuna. Zdjęcia wykonane przez Voyagera 2, kiedy był od nas oddalony o miliony kilometrów, ukazują to, czego nikt nigdy nie widział - czerwone plamy burzowe na Jowiszu, pierścienie lodowe Saturna i wulkany na jednym z księżyców Neptuna. Gdyby ludzie mieli dotrzeć kiedykolwiek do tych odległych planet naszego Układu Słonecznego, musieliby pozostawać w przestrzeni kosmicznej przez bardzo długi czas. W 1986 roku Rosjanie wysłali stację kosmiczną Mir, w której astronauci żyją i pracują przez kilka miesięcy. Jest to eksperyment mający wykazać, jak długo ludzie mogą pozostawać w przestrzeni kosmicznej. Taki sam program ma być realizowany w budowanej obecnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej "Alfa". Następnie planuje się lądowanie na Marsie jako kolejny wielki krok w badaniu przestrzeni kosmicznej. W 1997 roku na powierzchni Marsa wylądowała amerykańska sonda, która przesłała na Ziemię obraz powierzchni Marsa.
Pierwsze odkrycia w tym kierunku zostały osiągnięte dzięki teleskopowi kosmicznemu Hubble'a i naziemnym gigantom, takim jak 10-metrowy Keck.

W roku 1990 sonda COBE odkryła ostatnią pozostałość po Wielkim Wybuchu - kosmiczne promieniowanie tła. Niektórzy astronomowie twierdzą, że dzięki temu będą mogli wkrótce określić z ponad 99-procentową dokładnością wagę Wszechświata.
Trzeba też tu wspomnieć o powstaniu telewizora. Jednym z pierwszych osób, które przyczyniły się do postania telewizora, bo oczywiście bez niego nie było by telewizji, był Anglik William Crookes. To on w 1878 roku wynalazł lampę elektronową emitującą promieniowanie katodowe. W 1884 roku w Niemczech Paul Nipkow zbudował urządzenie do mechanicznej analizy obrazu, tzw. tarczę Nipkowa. Była to obrotowa tarcza ze spiralnie umieszczonymi otworami. W tym samym kraju, ale w 1897 roku Karl Ferdinand Braun zmodyfikował lampę elektronową Crookesa, tworząc prototyp kineskopu. W 1906 roku w Rosji Boris Rosing eksperymentował z tarczą Nipkową i lampą elektronopromieniową i udało mu się przesłać pierwsze obrazy telewizyjne, były jednak bardzo złej jakości. W USA Vladimir Zworykin wynalazł pierwszą elektronową lampę analizującą obraz, był to ikonoskop. Stało się to w 1923 roku.3 lata później John Logie Baird zademonstrował działający system telewizyjny, używając mechanicznej tarczy Nipkowa do analizy obrazu. W 1928 roku doszło wreszcie do powstania telewizji kolorowej. Zademonstrował ją Baird.

Po odkryciu tych wszystkich wynalazków umożliwiających przekazywanie obrazu teraz nadeszła pora na ich rozpowszechnienie. Mając telewizor trzeba było go pokazać ludziom i stworzyć możliwości do odbioru telewizji. Obecnie telewizor posiada około 95% ludności.
Myślę że te przykłady mogą w pełni rozjaśnić każdemu jak szybko rozwija się i jak bardzo pomocna w różnych dziedzinach (tak jak na przykład w wyżej wymienionej historii zdobywania kosmosu dzięki rozwojowi elektroniki) jest ELEKTRONIKA. Spójrzmy również na telefony komórkowe. Niegdyś takie aparaty fotograficzne jakie obecnie wbudowane są w ogólnie dostępne modele telefonów, służyły jedynie organizacjom szpiegowskim, i nie można było ich rozpowszechniać do użytku własnego. Dynamiczny rozwój elektroniki i jego owoce są obecnie nieodrywalnym elementem naszego świata.
W mojej pracy zdecydowałam się wyszczególnić konkretne przykłady rozwoju elektroniki aby w pełni pokazać jak szybko rozwija się on i jak wiele zmienia się od czasów kiedy trudno było pomyśleć o komunikatorze wielkości filiżanki do herbaty, bez którego dziś nie obejdzie się większość Polaków. Elektronika wciąż się rozwija i nie zamierza przestać...


źródło internet http://www.sciaga.pl